تهران - آجودانیه - مرکز همایش‌های بین المللی رایزن 09123498062

تشریفات ترحیم

۱۴ آبان ۱۳۹۹ admin

 

 

تشریفات مجالس

 به اقدامات و تشریفاتی که برای برگزاری یک مجلس لازم است. تشریفات مجالس شامل موارد متفاوتی مثل مجالس عروسی، مراسم جشن تولد، مجلس ترحیم، برگزاری جشن فارغ التحصیلی و... بوده و هر کدام این مجالس از محل برگزاری تا نحوه پذیرایی دارای تفاوت‌های زیادی هستند. امروزه به خاطر اهمیت و لزوم برگزاری یک مجلس خوب و آبرومند در محیطی مناسب، تشریفات مجالس بیشتر از قبل دارای اهمیت شده است.

 تشریفات ترحیم

 تشریفات مراسم ترحیم به مجموعه  ای از کارها مثل چگونگی برگزاری مجالس، نحوه تزیینات، خدمات پذیرایی، طرز دیزاین، گل آرایی و همه گزینه های مربوط به آن گفته می شود.
 به خاطر شرایط روحی بد فرد داغدارو ناگهانی بودن مرگ‌ عزیز اهمیت استفاده از این تدارکات توسط افراد دیگر بیشتراهمیت پیدا می‌کند تا با یک برنامه ریزی دقیق و خوب این کار به نحو احسن انجام ‌گیرد.

 کارهایی لازم برای اجرای یک مجلس ترحیم چیست؟

 فرآیندهای لازم در رابطه با خدمات مجالس ترحیم به شرح زیر است:
1- انجام کارهای پیش از مراسم تشییع
2- مراسم خاکسپاری و تشیع
3- برگزاری مراسم یادبود (شام غریبان، سوم، هفتم، چهلم، سالگرد)
 

کارهای پیش از مراسمی تشیع متوفی

 یکی از مهم ترین و بحرانی ترین لحظه در برگزاری تشریفات ترحیم را می‌توان این مرحله ذکر کرد. داغ عزیز از دست رفته، خانواده را در غمی فرو می‌برد که توان انجام هر کاری را ندارند و تصمیم‌گیری و اجرایی کردن تشریفات باشکوه مراسم و تدارکات باعث شده تا اطرافیان فرصت عزاداری را نداشته باشند.
 پس باید این امر خطیر را به عهده کسانی گذاشت تا تمام امور را با برنامه‌ریزی بهتر و سریعتر انجام دهند.

 امور مربوط به مراسم ترحیم

 * اخذ گواهی فوت: اگر متوفی در خانه به رحمت خدا رفته باشد قبل از خاک سپاری باید با کمک پزشکانی که اجازه صادر کردن گواهی فوت رو دارند این امر انجام شود. ولی اگر در بیمارستان فوت شده باشد به صورت اتوماتیک به وسیله تیم اداری بیمارستان گواهی فوت صادر می‌شود.
* آمبولانس: قدم بعدی تماس با آمبولانس برای حمل جنازه است. اگر لازم است مرحوم یا مرحومه به شهرستان‌های دیگر انتقال یابد، باید آمبولانس از بخش خصوصی گرفته و با صدور مجوزهای لازم این کار انجام شود.
* خدمات ترحیم: از سخت ترین و دردناک ترین لحظه ها وقتی است که باید خبرهای این چنینی را به نزدیکان و آشنایان اطلاع داد. در خانواده‌های سنتی این کار توسط بزرگان فامیل انجام می‌شود. ولی در این را بطه هم می‌توان از موسسات خدماتی تحریم کمک گرفته و با ارسال تماس و پیام گروهی به همه اشخاص مورد نظر اطلاع رسانی انجام شود.

کارهای تشریفات ترحیم

 از دیگر کارهای تشریفات تحریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
* بنر تسلیت
* چاپ اعلامیه (توسط دفاتر فنی و چاپخانه‌ها)
* پلاکارد
* استند
* تهیه قاب عکس
* چاپ آگهی در سایت های خبری و روزنامه‌ها
* اعلامیه

اعلامیه ترحیم

برای چاپ اعلامیه مشخصات زیر لازم است:
- اسم متوفی
- مکان و زمان مراسم ختم
- یک عدد عکس با کیفیت
- انتخاب شعر (شعر باید در مدح و وصف شخصیت متوفی باشد. هرچه شعر روان‌تر و با معنی‌‌ترباشد اعلامیه زیبایی بیشتری پیدا می‌کند.)

 استند و بنر

 امروز چاپ استند و بنر تسلیت از تشریفات مجلس ترحیم شده است. برای چاپ باید یک عکس از متوفی با کیفیت بالا روی آن دیده شود تا بنر و استند دارای زیبایی گردد.
 
چاپ آگهی ترحیم در سایت های خبری در روزنامه‌ها
قیمت آگهی در هر روزنامه فرق می‌کند. هر چقدر روزنامه انتخابی در تعداد بالا چاپ شود و از لحاظ اسمی برندتر باشد، هزینه این چاپ بیشتر است.

وسایل ایاب و ذهاب

هماهنگی با مینی‌بوس و اتوبوس برای حمل و نقل مهمانان در قدم بعدی جای دارد. بنابر تجربیات قبلی اگر مهمانان در یک ماشین باشند مراسم دارای هماهنگی خاصی می‌شود و از دیر شدن مراسم ترحیم به خاطر نرسیدن برخی مهمانان جلوگیری می گردد.
 

 مساجد مناسب برای برگزاری ختم 

رزرو و هماهنگی مسجد از کارهای ویژه مجلس ترحیم است. امروزه بعضی مساجد برای راحتی مهمانان و برگزاری باشکوه مراسم، سالن هایی برای برگزاری تشریفات مجالس ترحیم ایجاد کردند و دارای امکانات زیرهستند:
* صندلی های مبله
* تهیه سیستم صوتی پیشرفته
* ایجاد راهکاری برای پخش مراسم در شبکه‌های اجتماعی
* امکان فیلمبرداری و صدابرداری حرفه ای
* امکان پخش ویدئویی مراسم
* تهیه فیلم از مراسم
* پارکینگ خودرو
 
 در انتخاب مسجد برای بحث برگزاری مراسم باید تشریفات ترحیم موارد زیر را هم در نظر بگیرید:
* ظرفیت سالن
* داشتن ویدئو پرژوکتور
* سیستم صوتی حرفه ای
* فضای مناسب برای پارک خودرو

 حجله

 این کار بیشتر برای متوفیان جوان صورت می‌گیرد.
 

 تالار پذیرایی برگزاری مراسم ترحیم و ختم

 

 اقدام بعدی رزرو تالار پذیرایی برای صرف ناهار است. این کار اگر در تالارهای اطراف قبرستان صورت گیرد برای خانواده متوفی بیشتر قابل توجه قرار است. ولی بعضی دیگر ترجیح می‌دهد تالار در داخل شهر و نزدیک منزل باشد. برای رزرو تالار باید اطلاعات دقیق مانند: شماره تماس تالار، قیمت تالار، ظرفیت تالار را در نظرگرفت.
 

 خدمات گل آرایی و شمع آرایی مجالس ترحیم و یادبود

 

 گل از وسایل ساده در ایجاد ارتباط بین افراد می باشد که هر چقدر تزیین گل هنرمندانه باشد تاثیر زیادی روی مهمانان دارد. شاید تا نام گل آرایی به گوش شما برسد به فکر مراسم عروسی و نامزدی می‌افتید! اما افرادی که در یک مراسم ترحیم مجلل و باشکوه شرکت داشته اند، می دانند که طراوت و شادابی و عطر گل ها باعث تسکین درد خانواده داغدار می‌شود.
 این نکته قابل ذکر است که گل آرایی و شمع آرایی مجلس ترحیم نیاز به تجربه و تخصص افراد خاص دارد. از نقش های مهم و کلیدی مراسم ختم انتخاب نوع و رنگ گل، طرز چیدمان گل، ظروف مورد استفاده برای تزئین  می باشد.
 

گل آرایی مراسم ختم با چه گلهایی است؟

معمولاً به رنگ سفید مثل گلایل، داوودی، شیپوری و...که اغلب در تاج گل از گلایل استفاده می شود.
 

 گروه موسیقی عرفانی و مداحی در مجالس ترحیم

1- از حساسترین بخش‌های مراسمات ترحیم، گروه موسیقی عرفانی آن است.
 با گذشت زمان و عوض شدن خلق و خوی انسان ها دیگر در مراسم های خود فقط یک مداح برای برگزاری دعوت نمی‌شود. امروزه با دعوت از گروهی به نام گروه عرفانی، مراسمی با سازهای سنتی و خواندن شعرها و تصنیف‌های قدیمی و سوزناک همراه با سازهای پرکاربردی مثل ساز نی، ساز دف، سه تار و تار،کمانچه و ویلون مراسم برگزار می‌شود.

 پذیرایی مراسم ترحیم

پذیرایی در مراسم ترحیم کار سخت و پر اهمیتی است که در دو مرحله یکی در زمان برگزاری مراسم و دیگری بعد از تمام شدن آن انجام می‌شود. استفاده از خدمه در پذیرایی این مجالس امری شایع است.در این مراسم ها با درست کردن بسته‌هایی به صورت آماده این کار صورت می‌گیرد.
مواد بسته های پذیرایی مراسم ترحیم به شرح زیر است:
* خرما (حلوای خرما، تزیین شده با پودر نارگیل)
* میوه: سیب،موز، خیار، پرتقال (فصل سرد)
* آجیل
* انواع کیک و آبمیوه
* شیرینی مخصوص مراسم ترحیم (میکادو)
*قاشق و چنگال پلاستیکی
 

 مزیت استفاده از این بسته ها در مراسم ترحیم

- هزینه مناسب
- رعایت اصول بهداشتی
 

قبر و سنگ قبر

پس از مراسم خاکسپاری تا چهل روز ایرانیان طبق رسومات قدیمی برای نصب سنگ قبر صبر     می کنند.
مشخصاتی که روی سنگ قبر درج می شود شامل:
نام و نام خانوادگی متوفی *
نام پدر *
تاریخ تولد  *
 * تاریخ وفات
* تصویری از متوفی
* شعری در وصف زنده یاد
 
 
 
برای دیدن ویژگی های بیشتر تشریفات رهسپار اینجــــــــــــــــــــــــا کلیک کنید