تهران - آجودانیه - مرکز همایش‌های بین المللی رایزن 09123498062

تشریفات برگزاری مراسم ترحیم

۰۲ بهمن ۱۳۹۸ admin

هیچ کس دوست ندارد به مرگ فکر کند، اما گاهی ناچار است تا به کمک تشریفات برگزاری مراسم ترحیم برای آن برنامه ریزی کند. واقعیت این است که هنگام فوت یک فرد، خانواده عزادارش با برنامه ریزی مجلس سوگواری می‌توانند از تصمیم گیری‌های مهم در زمان غم و سردرگمی نجات یابند. از این رو حتی اگر در این دوران نتوانند واضح بیندیشند، برگزارکنندگان تشریفات مراسم عزاداری اجازه نمی‌دهند تا اقدامات لازم و ضروری از قلم بیفتد. در ادامه مقاله در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد.

انتظارات شما از یک مراسم ترحیم چیست؟

صاحبین عزا ممکن است در مراحل مختلفی از سوگواری تصمیم به سپردن مجلس یا مجالس خود به تشریفات برگزاری مراسم ترحیم بگیرند. این مراسم می تواند برگزاری مراسم تدفین، سوم، هفتم، چهلم و یا سالگرد فوت یا حتی همه آنها باشد. تعداد مهمان ها، نوع و مکان پذیرایی و خدمات جانبی که در این مجالس ارائه می شود، عوامل مهم و تاثیر گذاری برای انتخاب بهترین تشریفات برگزاری مراسم ترحیم هستند. 

بنابراین اگر به عنوان میزبان و یا صاحب عزا قصد دارید تا توسط تشریفات مجالس ترحیم، برنامه های خود را برای عزیز از دست رفته تان اجرا کنید، پیش از هرچیز حتما خوب تحقیق کنید. چرا که ممکن است بخواهید از خدمات شخصی سازی شده برای اجرای تفکرات و یا سنتهای خاص خود استفاده کنید.

نکته: در بسیاری از کشورها هنگامی که در مورد خدمات ترحیم صحبت می شود، پلن‌های خدماتی شامل افرادی که در قید حیات هستند نیز می‌شود. آنها می‌توانند در طول حیات خود برای این کار قرارداد تنظیم کنند تا سایرین را پس از مرگ احتمالی یا پیش بینی شده خود، محتمل زحمت و هزینه نکنند.

 

تشریفات برگزاری مراسم ترحیم شامل چه مواردی می شود؟

 • هماهنگی‌های بلافاصله پس از فوت

یکی از فعالیت های اولیه ای که اکثر برگزار کنندگان تشریفات مراسم ترحیم برعهده دارند، ارسال آمبولانس های مجوز دار جهت حمل متوفی می باشد. این آمبولانس ها درب منزل حاضر می گردند تا نو در گذشته را به سردخانه انتقال دهند. برخی از تشریفات برای تغسیل متوفی در خانه نیز خدمات رسانی دارند که در صورت موافقت اعضای خانواده و تمایل آنها این کار انجام می شود.

 

 • گل آرایی، کرایه وسائل و چاپ بنر و آگهی درگذشت

همانطور که قبل تر در خصوص  قرار دادن گل ها بر سر مزار متوفی صحبت شد، رسم است تا مزار با گلها تزیین شود. شمع نیز به نشانه روشنایی معمولا به سلیقه میزبان انجام می شود. همچنین برای راحتی و آسودگی مهمانان حاضر بر سر مزار، چه در فصل سرد و چه گرم صندلی و سایبان به تعداد لازم دور تا دور محل دفن کرایه و چیده می شود.

 

 • آماده سازی مقدمات برای تدفین

در بیشتر خدمات تشریفاتی ترحیم، مسئولینی وجود دارند تا با در دست داشتن شناسنامه و گواهی فوت که قبلا توسط پزشک صادر شده است، برای امور کفن و دفن اقدام کنند. این امور شامل اخذ فیش غسالخانه در صورت نیاز، خرید قبر و اخذ مجوز دفن برای تحویل جنازه می باشد. علاوه بر این صاحبین عزا می‌توانند تا از پرسنل با یونیفورم یکدست برای بر دوش گرفتن تابوت متوفی تا محل دفن استفاده نمایند.

 

 • هماهنگی جهت رجوع قاری قرآن، مداح یا ترانه سرا

قرائت قرآن بر سر مزار و در مکانی که اجتماع صورت می گیرد، یکی از ضروری ترین اقدامات برگزاری مراسم ترحیم در سنت ما ایرانی‌ها می‌باشد. زیرا که قاری با لحن و صوت زیبای خود دل سایرین را سبک خواهد کرد. همچنین برخی از خانواده ترجیح می‌دهند تا با خواندن اشعار معنوی و یا روضه، به عزاداری در مجلس بپردازند که تشریفات این وظیفه را به طور کامل بر عهده خواهد گرفت.

 

برای مراسم سوم، هفتم و چهلم و سالگرد، تشریفات مراسم  ترحیم معمولا به صورت زیر خواهد بود:

 • هماهنگی برای رزرو سالن اجتماعات و رستوران

مراسم سوم، هفتم و چهلم معمولا پس از مراجعه بر سر مزار، در سالن اجتماعات یا مساجد برگزار می شود که با توجه به محل قرارگیری باید از قبل رزرو شود. به علاوه تمهیدات لازم از جمله تهیه خیرات در مسجد نیز توسط تشریفات تهیه می شود. همچنین بسیاری از خانواده ها مایلند تا از مهمان خود در رستوران یا سالن مورد نظر خود پذیرایی کنند که می توانند این کار را به تشریفات مراسم ترحیم بسپارند.

جهت مشاهده توضیحات خدمت سالن‌ها و تالارهای پذیرایی تشریفات ختم رهسپار اینجا کلیک کنید.

 

 • سفارش قاب عکس، آگهی ترحیم و کارت دعوت

برای سر مزار و قرار دادن عکس متوفی در سالن معمولا می توان عکس را بر روی تخته شاسی و یا در قاب‌های شکیل تهیه کرد. برای دعوت از مهمان برای مراسم چهلم و و سالگرد نیز رسم است تا از کارت‌های دعوت استفاده نمود. تشریفات مراسم ترحیم غالبا این وظیفه را برعهده می گیرند.

جهت مشاهده توضیحات خدمت چاپ بنر، اعلامیه و آگهی تسلیت تشریفات ترحیم و یادبود رهسپار اینجا کلیک کنید.

 

 • خرید ملزومات پذیرایی بر سر مزار

پذیرایی از مهمانان معمولا با چای، خرما و حلوا انجام می شود که لازم است قبل از رسیدن مهمانان، توسط برگزارکننده مراسم خریداری و چیده شود. این پذیرایی محدود به موارد نام برده نمی‌شود و با توجه به منو انتخابی صاحبان عزا متغیر می‌باشد.

جهت مشاهده خدمت پذیرایی تشریفات رهسپار در تمامی مراسم‌ها و یادبودهای خود اینجا کلیک کنید.

 

 • خرید ملزومات پذیرایی برای خیرات در مسجد و سالن

به جز خرما و حلوا، معمولا خیرات دیگری چون آبمیوه، میوه به صورت پک شده برای مهمانان در نظر گرفته می‌شود که خرید آنها و مسئولیت پک کردن، نگهداری و انتقال آنها به محل مراسم را تشریفات مراسم بر عهده می‌گیرند. بسیاری از برگزارکنندگان مراسم، چیدمان و تزئین مواد غذایی پذیرایی را انجام می دهند و نظر شخصی شما را در نوع تزئینات در نظر می‌گیرند.

 

 • گل آرایی و اجرای تزئینات مجلس ختم

تزیینات میز ختم یکی از مهمترین  بخش‌هایی است که معمولا خانواده متوفی به عنوان بخشی از یادبود در سالن‌های پذیرایی در نظر می‌گیرند. این تزئینات می‌تواند شامل گل آرایی، میوه آرایی، شمع آرایی و زیباسازی با پارچه و ترمه به همراه عکس متوفی و سایر خوراکی‌ها باشد. تشریفات برگزاری مجلس ختم غالبا این مورد را با ریزبینی و دقت خاصی انجام می‌دهند.

جهت مشاهده خدمت دکوراسیون مراسم ترحیم و یادبود رهسپار اینجا کلیک کنید.

 

 • اعزام پرسنل پذیرایی یا مهماندار مراسم ترحیم

در صورتی که به هر دلیل خانواده متوفی قصد دارند تا مراسم ترحیم در خانه یا در هر مکان دلخواه دیگری انجام شود، بسیاری از تشریفات مراسم ترحیم با ارائه خدمت اعزام پرسنل پذیرایی برای اجرای تزئینات، تهیه اسباب پذیرایی، تهیه و ارسال غذا با رعایت کلیه آداب پذیرایی در کنار خانواده‌های عزادار هستند.

 

 • هماهنگی وسایل نقلیه جهت رفت و آمد

به جهت جلوگیری از مواجهه با مشکلات ایاب و ذهاب، بسیاری از برگزارکنندگان مراسم ترحیم، وسایل نقلیه مناسب جمعیت را برای اقوام و آشنایان در اختیار میزبان قرار می‌دهند. این وسایل می‌تواند شامل خودرو شخصی و یا وسایل نقلیه بزرگتری چون ون، مینی بوس و یا اتوبوس باشد.

 

تمام موارد اشاره شده از جمله مهمترین خدماتی هستند که اکثر تشریفات برگزاری مراسم ترحیم ارائه می‌دهند. تشریفات رهسپار نیز مفتخر است تا یکی از بهترین و لوکس ترین تامین کنندگان خدمات مراسم ترحیم و ختم برای عزیزان باشد.

جهت مشاهده لیست کامل خدمات تشریقات ترحیم و یادبود رهسپار اینجا کلیک کنید.