تهران - آجودانیه - مرکز همایش‌های بین المللی رایزن 09123498062

دلیل استفاده گل و انواع آن در مراسم ترحیم

۰۲ بهمن ۱۳۹۸ admin

گلها از دیرباز روشی برجسته برای ابراز همدردی، عشق، تسلیت و احترام بوده‌اند. به ویژه پس از درگذشت فردی آشنا یا عزیز، گل ها نقش بسیار مهمی را در تغییر فضای مراسم ترحیم ایجاد می‌کنند. اما دقیقا چرا از آنها استفاده می‌کنیم و هدف از اینکار چیست؟

برای درک بهتر این موضوع، به بررسی تاریخچه گل های تسلیت و همچنین نقش سمبلیک رایج ترین گلهای مجالس ترحیم خواهیم پرداخت.

 

هدف از ارسال یا تعبیه گل ها در مراسم ترحیم

از زمان های بسیار قدیم برای کنترل بوی نامطبوع حاصل از تجزیه بدن فرد متوفی از گل های یادبود استفاده می‌شد. اما همه چیز به همینجا ختم نمی‌شود. استفاده از گل در دنیای مدرن امروز ریشه در موارد مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 

1. اعتقاد به لزوم وجود یک عامل تلطیف کننده

بدون هیچ دلیل شناخته شده ای، بسیاری از مردم باور دارند که وجود گل ها برای مراسمی چون مراسم ترحیم، بسیار لازم و ارزشمند است. به عقیده آنها گل ها می‌توانند فضای مجلس عزا را دگرگون کند و از بار غم فضا بکاهند.

 

2. بیان احساسات مشترک

یک نقطه مشترک  در ارسال گل، انجام امور خیریه و محبت به دیگران وجود دارد؛ و آن بیان احساسات مشترک است. در حقیقت احساسات هستند که روح آدمی را ساخته و پرداخته می کنند و این امکان را می دهند که یک فرد با دیگری در شادی و غم همراه شود. غالباً برای کسانی که به سوگ نشسته اند، دشوار است که احساسات را در کلمات قرار دهند. گلها بیان تصویری از عشق، همدلی و احترام هستند. با این پیام که «حمایت ما را پذیرا باشید و بار اندوه را با ما سهیم شوید».

 

3. تسلی بخشی به داغدیدگان

گلها زمینه ای از گرما، عطر خوش و زیبایی را ایجاد می کنند که بر آرامش و تسلی دهی افراد حاضر در مجلس می‌افزاید. همچنین بسیاری از كسانی كه وظیفه خدمات رسانی مجلس ترحیم را بر عهده داشته اند، اظهار کرده اند که در مراسمی که گل وجود نداشته است، افسردگی و بی روحی محفل سوگواری به شدت احساس می‌شده است.

 

4. نمادی معنوی از فناپذیری دنیا

بارها شنیدیم که عمر انسان به کوتاهی عمر گل تعبیر شده است. یعنی گل ها یادآور این هستند که اگر چه دنیا زیباست اما در نهایت در یک چشم برهم زدن دیگر دستمان از آن کوتاه می شود. در واقع آنها گواه زندگی گذرا انسان هستند، بنابراین خواسته یا ناخواسته همه انسانها  به سرعت به سمت پیری و ترک دنیا حرکت می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا شاید با کمی تفکر غم از دست دادن عزیزان برا داغدیدگان سبک تر شود.

 

5. برجای گذاشتن خاطره یک یادبود مناسب

گلها لطیف هستند و با قرار دادن آنها در مراسم ترحیم می توان تصویری ماندگار از خداحافظی با یک عزیز از دست رفته ایجاد کرد. آنها مستقیماً بر ناخودآگاه تاثیر می‌گذارند و لحظات را در حافظه تصویری ثبت می‌کنند.

 

گل های رایج و مناسب برای استفاده در مجالس ترحیم

  • گل نیلوفر

گل نیلوفر شاید به دلیل بازنمایی از معصومیتی که در روح آن مرحوم احیا شده است، جز محبوب ترین گلها در مراسم ترحیم باشند. برای مجلس سوگواری هر نوع نیلوفر سفید را می توان در تاج گل یا دسته گل به کار برد؛ زیرا آنها خلوص و عظمت را نشان می دهند.

با این حال، نیلوفر آبی سفید نیز به طور خاص نماد همدردی هستند و در بسیاری از چیدمانهای گل در میز ترحیم یا بر سر مزار به کار برده می‌شوند.

 

  • گل رز

دقیقاً مانند نیلوفر سفید، گل رز سفید نیز پاکی و بی گناهی را نشان می‌دهد. و علاوه بر این، نمادی از ابراز همدلی، صلح و محبت برای صاحبین عزا را دارد.

از رنگهای دیگر گل رز نیز برای یادبود فرد متوفی استفاده می‌شود. برای مثال گل رز صورتی عشق، لطف و تقدیر را تداعی می‌کند. همینطور گل رز قرمز تیره نیز نمادی از اندوه است و معمولا از سمت افرادی که برای متوفی احترام ویژه ای قائلند، اهدا می‌شود.

گل رز زرد نشانگر دوستی است و از طرف دوستان مرحوم به نشان حفظ وفاداری به ایشان و خانواده او اهدا می‌گردد.

  • گل ارکیده

گل ارکیده یک گیاه زیبا با ماندگاری بسیار زیاد است که آن را برای تحفه همدردی به انتخابی مناسب تبدیل می‌کند.

ارکیده به طرز عجیبی احساس تجدید و بی گناهی را تداعی می‌کند. بسیاری از گیاه شناسان نیر گفته اند که پیام گل ارکیده این است که "من همیشه تو را دوست خواهم داشت". برای تهیه تاج گل یا دسته گل می‌توانید طیف مختلفی از رنگ های ارکیده را بنا به سلیقه خود امتحان کنید.

  • گل میخک

پیام عشق و تحسین را هنگامی که از میخک ها برای آراستن مراسم ترحیم استفاده می شود، می توان دریافت نمود. همچنین به طور کلی آنها رایحه ای طولانی و شیرین دارند که باعث می‌شود تاثیر آنها بر فضا بسیار پر رنگ باشد.

مانند گل های ارکیده، هر رنگ میخک معنای متفاوتی دارد. برای مثال میخک قرمز نماد تحسین روح عزیز درگذشته است، میخک صورتی یادبود درگذشته را زنده میدارد و میخک سفید نشانگر عشق بی گناه و بی آلایش است.

 

تهیه گل برای مراسم ترحیم

خانواده و نزدیکان متوفی همواره نیاز به حمایت و دلداری دارند و این موضوع باید همواره مورد توجه قرار گیرد. مرگ با جدا کردن آنها از کسی که عشق، همراهی و امنیت را هدیه می‌داد، آنها را به سوی ناامیدی و افسردگی می‌کشاند. مراسم ترحیم یکی از بهترین فرصت هایی است که سایرین بتوانند درد و رنج داغ دیدگان را به هر طریقی که می‌توانند تقلیل دهند. ارسال دسته گل یا تاج گل مناسب نیز یکی از این طریق است؛ چرا که عموما اکثر مردم احترام خود را برای مردگان و همدردی با عزیزان با ارسال گل ابراز می دارند.

 

بنابراین اگر قصد کردید تا برای آراستن یک مراسم ترحیم اقدام کنید و یا برای عزیز دردمندی به نشانه احترام و همدردی تاج گل ارسال نمایید، به چند نکته دقت کنید. ابتدا اینکه نقش گل ها هم نمادین و هم زیبایی شناختی است و برای انتخاب آنها باید زیبایی، تناسب و هارمونی را در نظر گرفت. سپس اینکه گل ها ارزش فراوانی به آداب مراسم ترحیم می‌بخشند و نشان دهنده همدلی هستند، بنابراین با توجه به شخصیت و پیام مورد نظر باید انها را انتخاب نمود.

یکی از خدمات حرفه‌ای تشریفات برگزاری مراسم ترحیم و یادبود رهسپار، گل آرایی و شمع آرایی مجالس طبق نظر و سلیقه شخصی شما عزیزان می‌باشد و کلیه سفارشات در این راستا انجام پذیر است. جهت مشاهده این خدمت اینجا کلیک کنید.