تهران - آجودانیه - مرکز همایش‌های بین المللی رایزن 09123498062

مراحل برگزاری مراسم ختم و ترحیم

۰۱ تیر ۱۳۹۹ admin

برگزاری مراسم ترحیم و یادبود، اغلب یک روند عاطفی و گاه فرسایشی برای داغ دیدگان خواهد بود. حتی تعداد بسیار زیادی از مردم در مورد مراحل برگزاری مراسم ختم اطلاعات کمی دارند. پس جایز است تا در مورد این امور نیز مانند سایر رویدادهای زندگی اطلاعات کسب کرد. امروزه وظیفه آگاهی بخشی به مردم در رابطه با این موضوع بیشتر بر عهده ارگان ها و خدمات دهندگان امور فوت می باشد. تشریفات ترحیم و یادبود رهسپار نیز به این منظور مقاله‌ای برای توضیح مراحل برگزاری مجالس ختم و ترحیم فراهم کرده است.

 

خدمات ترحیم شامل چه خدماتی هستند؟

خدمات ترحیم ارائه شده توسط تشریفات مراسم را می توان به چند دسته زیر تقسیم کرد:

  1. امور مربوط به فوت قبل از تشییع پیکر
  2. امور روز مراسم خاکسپاری یا تدفین
  3. تدارکات برگزاری مراسم یادبود ( شام غریبان، سوم، هفتم، چهلم و سالگرد و ...)

 

امورمربوط به قبل از تشییع پیکر:

مسلما لحظات اولیه فوت یک عزیز، سخت ترین و سنگین ترین مرحله عزاداری شمرده می‌شود. ذهن با بار غم عزیز از دست رفته نمی تواند پویا باشد و قدرت تصمیم گیری به شدت کاهش می یابد. از طرفی تصمیم گیری به موقع جهت اجرای برنامه های لازم برای تشییع متوفی نقش خدمات دهندگان ترحیم یا همان تشریفات ختم را پررنگ تر می‌نماید. به ویژه که بسیاری از خانواده‌های متوفی بر لزوم باشکوه برگزار شدن مراسمات خود تاکید فراوان دارند. تشریفات مراسم ترحیم می‌توانند به خوبی مراحل زیر را برای متوفی در این بخش اجرا نمایند:​

 

1. اخذ گواهی فوت

در صورتی که متوفی در مکان شخصی مانند منزل دار فانی را وداع گفته باشد، اولین مرحله اخذ گواهی فوت اوست. برای این کار پزشک فرد متوفی و یا یک پزشک معتمد می تواند بر بالین متوفی حاضر گردد و نسبت به صدور گواهی فوت اقدام نماید. در صورت فوت فرد در بیمارستان، این مرحله توسط پرسنل بیمارستان انجام می‌شود.

 

2. انتقال متوفی به سردخانه

پس از اخذ گواهی فوت، مرحله بعد، انتقال متوفی به سردخانه توسط آمبولانس بهشت زهرا می‌باشد. آمبولانس های خصوصی نیز برای انتقال فرد درگذشته از یک شهر به شهر دیگر نیز وجود دارد که می توان مجوزهای لازم آن را نیز اخذ نمود.

 

3. اعلام خبر درگذشت به بستگان و آشنایان

سخت ترین و دردناک ترین مرحله پس از فوت، اعلام خبر درگذشت یک عزیز به اقوام و دوستان است. طبیعیست که این وظیفه معمولا بر دوش بزرگترها می‌باشد. اما برای حذف این وظیفه بزرگ و غم‌انگیز در شرایط روحی نامساعد می‌توان از موسسات خدمات ترحیم نیز کمک گرفت. به این صورت که از طریق ارسال گروهی پیام به مخاطبان مورد نظر می‌توان اقدام به اطلاع رسانی در مورد مرگ عزیز از دست رفته کرد. البته این سبک از اطلاع رسانی می‌تواند برای هماهنگی‌های بعدی چون مجالس یادبود سوم، هفتم، چهلم، سالگرد و ... نیز بسیار کارآمد باشد که گاها خانواده‌ها از طریق کارت دعوت مهمانان خود را فرا می‌خوانند.

 

4. تهیه اقلام چاپی

اقلام چاپی شامل اعلامیه، بنر و عکس متوفی برای میز ترحیم و یادبود می‌باشد. در این خصوص می توان کار طراحی و چاپ اعلامیه و بنرهای تسلیت را به دفاتر فنی و چاپخانه های معتبر سپرد. برای چاپ هرگونه اعلامیه یا عکس، بهتر است عکس‌های وزین و با کیفیت بالا گزیده شود. علاوه بر این معمولا جهت درج شعر و یا یک سروده با سفارش دهنده آگهی تسلیت مشورت می‌شود. بنابراین هرچه انتخاب شعر با شخصیت و منش متوفی همخوانی بیشتری داشته باشد و همچنین به جا و پر معناتر باشد، اعلامیه را زیباتر و دلنشین تر خواهد کرد.

 تشریفات برگزاری مراسم ترحیم رهسپار نیز این خدمات را به خوبی پوشش می‌دهد. جهت مشاهده خدمت چاپ بنر، اعلامیه و آگهی تسلیت اینجا کلیک کنید.

 

5. تهیه وسایل نقلیه

اگر تعداد مهمانان پیش بینی شده برای حضور در مراسم تدفین زیاد باشد، بهتر است حتما گزینه کرایه وسایل ایاب و ذهاب در نظر گرفته شود. این کار به جلوگیری از پراکندگی مهمانان و ایجاد نظم برای برگزاری مراسم تشییع جنازه بسیار کمک خواهد کرد و باعث مدیریت زمانی بیشتر در روز خاکسپاری می‌شود. انواع وسایل نقلیه چون خودروهای سواری و تشریفاتی، ون، مینی بوس و اتوبوس برای انتقال مهمانان به مکان‌هایی چون سر مزار، سالن پذیرایی و در نهایت مکانی که برای جمع شدن افراد در نظر گرفته شده پیشنهادی کاربردی می‌باشد. بهترین گزینه استفاده از خدمات موسسات ترحیم برای فراهم آوردن این سرویس است. بنابراین با توجه به میزان بودجه در نظر گرفته شده برای برگزاری مجلس ختم و تعداد مهمان‌ها می‌توانیم این مورد را برای اجرای مراسم ترحیم خود انتخاب کنیم. 

جهت مشاهده خدمت سرویس ایاب و ذهاب تشریفات ترحیم و ختم رهسپار، اینجا کلیک کنید.

 

6. رزرو سالن اجتماعات یا مسجد

قبل از مراسم تشییع، بی شک می‌بایست مسجد یا سالن اجتماعات برای ختم قرآن و اجرای مراسم در نظر گرفته شود، چرا که در اعلامیه ترحیم اطلاعاتی چون تاریخ و زمان و مکان مراسم ذکر می‌گردد. در انتخاب مسجد ترحیم یا سالن اجتماعات مشخصا باید دقت و توجه نمود. پیدا کردن مسجدی که از نظر جغرافیایی برای مهمانان دسترسی مناسبی داشته باشد و از لحاظ فضای داخلی مناسب برگزاری مراسم ترحیم باشد، از نکات بسیار مهم و قابل تامل می‌باشند. امروزه جهت راحتی و درخور بودن مراسم ترحیم معمولا مساجد دارای سالن اجتماعات می باشند ولی در صورت مایل بودن می‌توانید یک سالن اجتماعات مجزا را برای برگزاری مجلس ختم و یادبود برگزینید.

در خصوص جود پارکینگ، ظرفیت سالن، تجهیزات سالن و امکانات پخش مناسب نیز تحقیقات لازم را به عمل آورید.

 

7. رزرو تالار پذیرایی

فرهنگ مراسم ترحیم از گذشته تا کنون دستخوش تغییراتی شده که با این حال پذیرایی جز همیشگی آداب و رسوم ترحیم ما ایرانی‌ها بوده است.  در مورد تالارهای پذیرایی انتخاب های بسیار زیادی وجود دارد. اما آنچه که از اهمیت زیادی برخوردار است، موقعیت تالار، کیفیت غذا و نحوه پذیرایی پرسنل سالن با توجه به تعداد مهمانان و بودجه مدنظر ما برای برگزاری مجلس ختم می‌باشد. معمولا تالارهای داخل شهر برای پذیرایی از مهمان مراسم ترحیم بسیار مناسب هستند و دسترسی به آنها نیز آسانتر است.

سالن‌های پذیرایی تشریفات ترحیم رهسپار در مناطق شمال، شرق و غرب تهران قابل هماهنگی و رزرو می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تالارهای پذیرایی رهسپار اینجا کلیک کنید. 

 

 

امور مربوط به روز مراسم خاکسپاری:

1. امور تدفین

معمولا یکی از اعضای خانواده متوفی و یا نزدیکان او با در دست داشتن گواهی فوت و شناسنامه، امور مربوط به تدفین را انجام خواهند داد. همانطور که در مقاله تشریفات برگزاری مراسم ترحیم صحبت شد، این اقدامات را موسسات امور کفن و دفن نیز انجام می‌دهند.

امور خاکسپاری متوفی شامل خرید قبر، اخذ فیش غسالخانه جهت تغسیل، هماهنگی آمبولانس جهت اعزام به محل دفن متوفی و سایر اقداماتی چون کرایه صندلی و رزرو قاری قرآن و خرید پلاک و ترمه متوفی می‌باشد.

 تشریفات برگزاری مراسم ختم نقش بسیار مهمی را برای انجام تمامی اقدامات ذکر شده ایفا می‌کنند. در نتیجه با سپردن کار به افراد با تجربه، زمان کمتری برای طی مراحل نیاز خواهد بود و خانواده دردمند متوفی درگیر فرآیندهای نه چندان آشنا در شرایط سخت روحی نخواهند شد.

 

2. ایجاد فضای سوگواری همراه با پذیرایی

 پس از تدفین و شروع عزاداری بر سر مزار نو در گذشته، زمان آن می‌رسد تا قاری قرآن، آیات الهی را تلاوت کند و در صورت تمایل از مداحان و یا گروه های عرفان خوانی همراه با سازهای سنتی برای ادامه مجلس سوگواری دعوت شود.

در نظر گرفتن تمهیداتی برای پذیرایی از مهمانان نیز یکی از امور مهم می باشد که بنا به فصل و تمایلات خانواده می‌تواند انتخاب شود. بجز حلوا، خرما و میوه که جز لا ینفک مراسم خاکسپاری هستند، در فصل سرما می‌توان چای و نسکافه و نیز در فصل گرما آب معدنی یا آبمیوه را برای پذیرایی از مدعوین فراهم کرد.

جهت مشاهده منوهای متنوع پذیرایی تشریفات ترحیم رهسپار اینجا کلیک کنید.

 

 

تدارکات برگزاری مراسم یادبود:

یاد و خاطره اموات دلها را تسلی می‌بخشد و این یادبودها هستند که باری دیگر این خاطرات را زنده می‌کند. مراسم شام غریبان، سوم، هفتم، چهلم، سالگرد و یادبود همگی نشانی از این یادبودها می باشند.

برای برگزاری این مراسم به بهترین شکل ممکن، باید لیست مهمان‌ها قبل از هرچیز تهیه شود. سپس با توجه به میزان بودجه و سنت و آداب و رسوم فرد یا افراد برگزار کننده، خدمات مناسب انتخاب گردد. مراسمی چون سالگرد و یادبود، کاملا به دلخواه و به جهت خیرات برای متوفی گرفته می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا خدمات تشریفات مراسم ترحیم در نظر گرفته شده باشد. برنامه‌هایی چون آوازخوانی و ساز زنی عرفانی، تزئینات اختصاصی فضا و سایر خدمات این چنینی ممکن است مراسم فرد مرحوم را زیباتر و باشکوه تر جلوه دهد.

در نهایت به یاد داشته باشید که مراسم ترحیم و یادبود فرصتی را برای اعضای خانواده و تمام افرادی که آن مرحوم را می شناختند و دوست داشتند، فرآهم می‌آورد تا برای عرض احترام حاضر شوند و برایش طلب آمرزش کنند. این فرصت همچنین مجالی برای به یاد آوردن عزیزی است که مایه آسایش، پشتیبانی و خوشحالی بسیاری از نزدیکان، دوستان و آشنایان خود بوده است. بنابراین فرصت را غنیمت شمارید و تشریفات مجالس خود را با رهسپار به یادماندنی و باشکوه تر کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.